Околна среда

Качество на атмосферния въздух
Основни източници на замърсяването на атмосферния въздух в Североизточен район са автотранспортът, битовите отоплителни инсталации, промишлените дейности, неорганизираното прахоотделяне от строителни и ремонтни дейности, наличието на неблагоустроени територии в населените места.
Анализът за състоянието на атмосферния въздух се извършва по осреднените концентрации на 6 измервани показатели - фини прахови частици (ФПЧ), озон, въглероден оксид, азотен диоксид, амоняк, серен диоксид.
Превишения на утвърдената среднодневна норма са регистрирани във всички пунктове за мониторинг на територията на района само по показателя ФПЧ. По останалите показатели констатираните превишавания са еднократни и се дължат на съвкупност от транспортния трафик и специфичните климатични условия на есенно-зимния период в района на Черноморското крайбрежие.
За подобряване качеството на въздуха се реализират актуализирани общински програми, целящи привеждането на наднормените стойности на замърсителите в нормите за имисиите за населените места в Североизточен район - в общините Варна, Белослав, Девня, Провадия и Добрич, контролирани от РИОСВ-Варна и в община Шумен, контролирана от РИОСВ-Шумен, като посочените общини представят в РИОСВ годишни доклади за изпълнението на програмите.

Качество на водите
Североизточен район включва части от територии от два водосборни басейна - Черноморски басейн, с център за управление в гр. Варна и Дунавски басейн, с център за управление в гр. Плевен. Черноморският басейн обхваща всички повърхностни води, които се вливат в Черно море и подземните води, поречията – река Камчия с притоците й Луда Камчия и Голяма Камчия, реките Каменица (Провадийска), Девненска, Батова и притоците им, река Двойница (гранична с Югоизточен район) и др. В Дунавския басейн са обхванати всички повърхностни води, които се вливат в р. Дунав и подземните води на тази територия, поречията – р. Русенски Лом, р. Янтра и Добруджански реки. Североизточен район е най-бедният на пресноводни ресурси в страната, особено северната му част, където не протича нито една река. Източната част на района е богата на минерални води, разкрити най-вече в областите Варна и Добрич. Комплексно значение за напояването, битовото и про¬мишлено водоснабдяване в района имат язовирите Цонево, Тича, Съединение, Ястре¬бино и др.
Биологичният мониторинг на повърхностните води в района показва, че около 75 % от водите са в интервала от средно замърсени до води в добро и много добро състояние, а около 25% са категоризирани като замърсени до силно замърсени. Сред основните причини за замърсяването са заустванията на непречистени битови и промишлени отпадъчни води.
Заустените, в т.ч. третирани отпадни води в Североизточен район, имат обем от 91,14 млн.куб.м през 2009 г., от които 51,11 млн.куб.м. или 56 % са третирани. Относителният дял на заустената отпадна вода в района е 12 % от общия за страната обем – 756,68 млн.куб.м, а третираната вода е 12.3% от общата третирана вода за страната – 494,12 млн.куб.м.
На територията на Североизточен район се очертава положителна тенденция за нарастване броя на населението, обслужено от пречиствателни станции за отпадни води, като относителният му дял за 2010 г. е 63,3%, с 15,7% по-висок от средния за страната (47,6%) и нарежда района на второ място след Югозападния район (71,4%). Разпределението по области в СИР е следното: област Варна – 83,4%; област Добрич – 63,3%; област Търговище – 12,0%; област Шумен – 44,8%.
През 2010 г. в района функционират 19 броя пречиствателни станции за отпадни води или 27,5% от общия дял за страната. С най-голям брой пречиствателни станции е област Варна – 11 бр.
Североизточен район е и с най-висок дял на населението в селища с обществено водоснабдяване през 2010 г. (99,9%) спрямо останалите райони и над средния за страната – 99,1%. Всички области в района са с по-висок от националния показател, а в област Варна населението е на 100% с обществено водоснабдяване.

Качество на почвите
Сред голямото разнообразие на почви в Североизточен район най- разпространени са черноземните, отличаващи се с голямо естествено плодородие, подходящи за отглеждане на зърнени и нетоплолюбиви технически култури, зеленчуци, овощни насаждения и лозя.
Почвите в района са подложени предимно на умерен и умерен до висок ерозионен риск вследствие на водоплощна и/или ветрова ерозия. За намаляване на деградацията и замърсяването на земите и почвите в Североизточен район през последните години способстват ограниченото използване на пестициди и торове в земеделието, реализирането на програми за екологично земеделие и животновъдство, въвеждането на дейности и ефективният контрол за ограничаване на емисионното замърсяване по отношение на въздуха, водите и управлението на отпадъците, технологичното обновление в производствените процеси.
Контролът на РИОСВ е насочен към опазване на почвите от замърсяване, вкисляване, преовлажняване и към подобряване на структурата и почвеното плодородие. Превантивната дейност на контролиращите инспекции при процедурите по промяна предназначението на земеделски земи също са гаранция за опазване на плодородните земи, както и за недопускане нерегламентираното им използване за строителство и неземеделски нужди.

Биоразнообразие
Предвид разнообразните климатични, хидрологични, гео- и топографски условия Територията на Североизточен район се отличава с изключително богати на биоразнообразие защитени зони, включени в европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 съгласно Директива 92/43/ЕЕС (за запазване на природните местообитания) и Директива 79/409/ЕС (за дивите птици). Към основните европейски типове местообитания се прибавят значителен брой уникални и представителни съобщества и екосистеми, видове, намиращи се само тук и никъде другаде по света, както и множество редки видове, голяма част от които са включени в световния списък на глобално застрашените от изчезване видове, от гледна точка запазване на биоразнообразието.
РИОСВ-Варна покрива богат на защитени територии регион в областите Варна и Добрич. На територията, контролирана от инспекцията, се намират общо 51 Защитени територии с обща площ 8862,2218 ха: 2 Резервата, 5 Поддържани резервата, 34 Защитени местности, 9 Природни забележителности и 1 Природен парк. В региона, контролиран от РИОСВ Шумен и обхващащ областите Шумен и Търговище има общо 28 Защитени територии: 1 Резерват, 3 Поддържани резервата, 1 Природен парк, 7 Природни забележителности и 16 Защитени местности.
В контролирания от РИОСВ-Варна регион попадат 22 защитени зони по Директивата 92/43/ЕЕС (за запазване на природните местообитания) и 15 защитени зони по Директивата 79/409/ЕС (за дивите птици) В контролирания от РИОСВ-Шумен регион попадат 16 защитени зони по Директивата 92/43/ЕЕС (за запазване на природните местообитания) и 3 защитени зони по Директивата 79/409/ЕС (за дивите птици)

Управление на отпадъците
На територията на Североизточен район през 2009 г. функционират 27 депа за битови отпадъци, разпределени сравнително пропорционално между отделните области: Варна - 9, Шумен - 6, Добрич - 7, Търговище - 5. Заетата площ от депата за битови и строителни отпадъци в района през 2010 г. е 471 дка или 9,6% от площта за страната – 4930 дка и районът е на последно място сред останалите райони. По области разпределението на заетата площ спрямо общата за СИР е следното: област Добрич – 52,9%; област Варна – 35,5%; област Търговище – 7,4%; област Шумен – 4,2 %.
Делът на населението, обслужвано от системи за организирано събиране и транспортиране на отпадъците в СИР през 2010 г. е 95,4%, под средния за страната – 98,2%, което също го нарежда на последно място сред останалите райони. Разпределението по области в СИР е следното: област Варна – 100 %; област Добрич – 87,6 %; област Търговище – 99,8 %; област Шумен – 89,6 %.
Оптимизират се условията по транспортирането на опасните отпадъци и се изграждат съоръжения за тяхното обезвреждане.
На територията на района действат актуализирани съобразно националното законодателство общински програми по управление на дейностите по отпадъците.

Разходи за опазване и възстановяване на околната среда
Направените през 2010 г. разходи за опазване и възстановяване на околната среда в Североизточен район, включващи разходи за поддържане и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи, в т.ч. и апаратура за мониторинг и контрол, са 124 881 хил. лв. или 9,8 % от общите разходи в национален мащаб, което нарежда района на пето място сред останалите райони от ниво 2 в страната. По области разпределението на разходите за 2010 г. е следното: малко повече от половината – 72 544 лв. или 58,1% от общите разходи за района, отделени за опазване на околната среда са направени в област Варна, а останалите се разпределят между трите области: Шумен – 22,9%, Търговище – 9,9% и Добрич – 9,1%.